Svatý Kopeček

26. květen 2012 | 21.46 | rubrika: Cestování

K mým nejoblíbenějším a nejdůvěrněji známým místům patří Svatý Kopeček. Měla jsem to štěstí (jako několik známých osobností), že jsem tu trávila prázdniny u svých prarodičů. Chodili jsme brzy ráno s babičkou pěšinkou do lesa na houby a borůvky. Babička z nich pak uvařila výborný oběd a s dědou jsme závodili, kdo sní víc borůvkových knedlíků. Odpoledne jsme chodívali do zoologické zahrady nebo "pod bódky", což jsou krámky s poutními předměty.

DSC_0360

Malíř Karel Svolinský tady vyrůstal se svými rodiči a babičkou a vzpomíná: "Jak jsem vpředu napsal, usadili se rodiče po periodě prostějovské na Svatém Kopečku. Koupili si tam od kmotřenky jednu z bódek, jak se po kopečku říkalo krámu s poutnickým zbožím, k němuž patřil i obytný prostor. Ten prostor, to byla jedna místnost, do níž byl světlu povolen přístup jenom zpolovice zasklenými dveřmi a na ně připojeným širokým a hlubokým oknem, které mělo spíše vzhled jakési výkladní skříně a sloužilo za příruční sklad poutního zboží. Ale protože vpředu byl ten krámek - po kopečku štont - a nad ním prodloužená střecha, tam i ona ještě omezovala tu dovolenou světelnou dávku. V takové jakési komfortněji zařízené jeskyni jsem se narodil L. P. 1896 čtrnáctého dne měsíce ledna.
V útlém věku jsem sedával v převráceném dřevěném poklopu od maminčiny singrovky; ten poklop měl zakulacené hrany a dalo se jím ze strany na stranu kývat. To se mi nesmírně líbilo a té vymoženosti jsem co nejvíc využíval, zpívaje si při tom kývání fragment jakési odrhovačky, kterou jsem bezpochyby pochytil z velkého pojízdného flašinetu (maminka mu říkala líbozněn). V dalším vývoji, když jsem povyrostl a když Singrova kolébka už mi nemohla dál sloužit, stal se mým působištěm prostor před těmi bódkami - nevím jak ten prostor pojmenovat, náves to není, když ten Kopeček není žádná ves, to je a tenkrát to zvláště bývalo proslulé poutní a výletní místo. Zvláště poutní, proto je tam přece ten velikánský kostel! Výletních míst je u nás všude dost. Ale kolik je tak slavných míst, jakým býval Svatý Kopeček? V tom prostoru jsem jednoho dne udělal senzační objev: provedl jsem "kresbu" na břidlicové tabulce a za mokra jsem ji posypal prachem a tím jsem ji na tabulce fixoval."
Nedaleko od Sadového náměstí, jak se tomu místu říká, žili prarodiče básníka Jiřího Wolkra, který tu také rád trávíval své prázdniny a Svatému Kopečku věnoval stejnojmenné pásmo:
DSC_0059
Žlutavý kostel vlá na hoře zelené,
to je korouhev této krajiny tiché a svěcené,
...
panna Maria se zde zjevila a stále zjevuje se
babičkám s nůšemi a dětem na chrastí v lese,
zde jsou mé prázdniny od narození až do let dvaceti
v borových pasekách a lískovém houšti dobře zasety...
žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

PF 2012

2. leden 2012 | 13.29 | rubrika: Cestování

V roce 2012 přeju hodně svěžích rán plných dětské fantazie a jiskřivé inspirace!

PF 2012

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Ostrov Pag

24. srpen 2011 | 15.40 | rubrika: Cestování

Ostrov Pag – holé kamení, nebo svěží zelená oáza?

Na straně od Jadranské magistrály je vidět z ostrova Pag jen pustina
a holé kamení. Jediný život představují trajekty plující v sezóně sem a
tam ve čtvrthodinových intervalech. Na toho, kdo se nenechá odradit,
však čeká na odvrácené straně příjemné překvapení – zelené oázy se
vzrostlými borovicemi, olivovníky a smokvoněmi, úhledné zahrádky
a vinohrady.

IMG_3801

Také návštěvníci ostrova Pag se dělí na dvě skupiny, na ty, kteří ostrov zatracují, a na ty, kteří se stali jeho milovníky. Před naší návštěvou nás někteří přátelé a známí odrazovali, jiní nadšeně Pag doporučovali. Před cestou jsme byli lehce nervózní, zda jsme letos vybrali prázdninovou destinaci správně, a byli zvědaví na to, co nás vlastně čeká.

Chtěli jsme eliminovat všemožné nepříjemnosti, proto jsme se rozhodli
vyjet už ve čtvrtek, abychom se vyhnuli kolonám na silnicích. Přespali
jsme dvakrát ve
Slovinsku, užívali si jeho krás a pohostinnosti
místních obyvatel. Odpočinutí a plní dojmů jsme vyrazili k moři.
Dopravním zácpám jsme se nakonec nevyhnuli, ale nebylo to tak
strašné. Na trajekt jsme čekali asi dvě hodiny, které jsme strávili focením
ostrovů a pohoří Velebity, občerstvováním, pozorováním křižujících se
prámů.

Pohled na letovisko Stara Novalja (pro milovníky historie něco               IMG_3792
málo
o historii města Novalja a ostrova Pag), které jsme si vybrali
k prázdninovému odpočinku, nás nadchl. Mile jsme byli překvapeni i
novým domem, v němž se nacházel náš
prostorný apartmán. K dispozici
jsme měli dva pokoje s novým nábytkem, dobře vybavenou kuchyň
s jídelnou, koupelnu, balkón a na druhé straně velkou terasu se schody
do příjemné zahrady s lehátky. Dům měl taky vlastní upravenou pláž,
kde se vydováděly děti i dospělí. Mezi zahradami a mořem vedl chodník,
po kterém se dalo dojít pro čerstvé pečivo, běhat pro zdraví, venčit
domácí miláčky.
 


IMG_3814Dovolená v Chorvatsku
na ostrově Pag patřila pro nás k těm
nejpříjemnějším. Určitě se tam rádi ještě vrátíme.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Výlet k jezeru Bohinj

16. srpen 2011 | 11.52 | rubrika: Cestování

Bohinj - Zlatorohovo království

IMG_3964       IMG_3994   IMG_3981

  

V dávných časech, když bůh rozděloval svět mezi lidi, zpozoroval skupinu lidí, kteří stáli a čekali, až na ně přijde řada. Když to bůh viděl, pomyslel si, jak jsou tito lidé skromní a trpěliví, a přidělil jim proto ten nejkrásnější kout světa. Po bohu se nazývá Bohinj.

Musíme dát staré legendě za pravdu, toto je skutečně boží místo, jedno z nejkrásnějších nejen ve Slovinsku. Tady bychom mohli za pěkného počasí setrvat o něco déle a nechat na sebe tu nádheru působit.  

IMG_3905  Pohostinní obyvatelé okolních vesnic rádi přivítají každého návštěvníka. A opravdu, každý si tu užije podle svého – romantik, botanik i sportovec, batole v kočárku i babička s dědou. Bohinj není tak okázalý jako známý Bled, i když dnes je to už velmi oblíbené místo nejen samotných Slovinců.

   Pokud máme čas jenom na krátkou návštěvu, je léto a teplo, můžeme se osvěžit koupelí v jezeru. Naplánujeme-li si na tomto kouzelném místě půlden, nabízí se  romantická procházka k pramenu řeky Savice, který tvoří dvojitý vodopád řítící se ze skalní stěny. Lanovkou se dá vyjet na Vogel a rozhlédnout se z výšky.

   Jste okouzleni  a  chtěli byste tu zůstat? Není problém, v turistických agenturách rádi zařídí vše potřebné. Pak můžete vyrazit na procházku korytem říčky Mostnice, kde tyrkysová voda vymlela bizarní útvary. Za pěkného počasí, po důkladné přípravě je možné se vypravit  i s malými dětmi na túru do Doliny Triglavských jezer.

  IMG_3988 IMG_3952  IMG_3925

SOUTĚŽ!!!

Ukázka z Průvodce pohádkovým Slovinskem, o který si můžete spolu se spoustou dalších cen nyní zasoutěžit na webu Maminky maminkám.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Za pohádkami do Borůvkového království

25. červenec 2011 | 20.18 | rubrika: Cestování

Za pohádkami do Borůvkového království

Borovanský mlýn
 

  

Borůvkové království se nachází v kraji rybníků, božích muk a kapliček mezi Českými Budějovicemi, Třeboní a Novohradskými horami na hranicích s Rakouskem. Jeho hlavním městem jsou Borovany, které z jihu obtéká říčka Stropnice.

   Historie Borovan začíná v roce 1455, kdy zde byl založen klášter Augustiniánů s kostelem Panny Marie, později ho vlastnili Rožmberkové. Po zrušení kláštera v roce 1785 jej Schwarzenberkové upravili na zámek. Před několika týdny byl zrekonstruovaný zámeček při tradičním Borůvkobraní opět otevřen veřejnosti. Nachází se v něm zajímavé expozice, přívětivé  informační centrum, zámecká cukrárna a kavárna.

   Na náměstí naproti zámku stojí barokní radnice z poloviny 17. století, v parku se nachází žulový pranýř z roku 1656 a socha Jana Žižky z Trocnova. Pranýř prý vznikl tak, že jednotlivé kameny přinesl na svých ramenou sám Jan Žižka, stejně jako kamenný meč, který se na pranýř zavěšoval na znamení práva trhového. Na pranýř se zavěšovala  také velká železná klec, do níž se zavírali rozhádaní sousedé. Milenci, kteří měli za svobodna dítě,  se museli v den trhu postavit na pranýř a zpívat potupnou píseň o svém hříchu.

   Děti asi nejvíc nadchne nedaleký Borovanský mlýn s Půdou plnou pohádek, pohádkovým krámkem a pohádkovou dílničkou. V expozici najdeme všechny známé postavy z českých pohádek i s kulisami.   Kolem mlýna se pasou domácí i exotičtější zvířata. Návštěvníci  se zde  mohou ubytovat v penzionu i najíst v restauraci. Místní kuchyně nabízí mimo jiné také výborné rybí speciality, krásné přílohy, borůvkové koláče. Pro malé hosty jsou připraveny dětské jídelní lístky s pohádkovými pokrmy, omalovánkami a pohádkou.

   Dodnes se tu vypráví o zamilovaném vodníkovi. Kdysi měl borovanský mlynář krásnou dceru, do které se zamiloval nejen  každý krajánek, dokonce i kanovníci z nedalekého kláštera navštěvovali mlýn neobvykle často. Také starý vodník z rybníka se do ní zakoukal. Číhal na ni dlouho, ale vždycky mu utekla. Jednou ale prala v rybníce prádlo a zamyslela se. V té chvíli jí na prádlo skočila žába, hladina se rozvířila a vodníkovi se podařilo dívku chytit. Plakala a naříkala, vodníka však neoměkčila. Jednou šel vodník chytat ryby a žába, vodníkova hospodyně, Márinku vysvobodila. Vyndala ze škeble čarovný proutek, rozvířila vodu a dívka utekla zpět k rodičům.Vodník však nedal pokoj. Zabil žábu a položil ji Márince na okno. Celé noci vysedával venku a zamilovaně skřehotal. Až jednou se podařilo mlynářské chase vodníka chytit a na peci usušit.

   Při procházkách okolím Borovan se návštěvníci seznámí na informačních tabulích a v hostincích v okolních obcích s dalšími pověstmi a pohádkami o vodnících, rusalkách, potopeném zlatém zvonu nebo propadlé svatbě.

Půda pohádek Půda plná pohádek2   Půda plná pohádek 

Informace a kontakty:

www.borovany-cb.cz

www.borovanskymlyn.cz

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Dovolená s malými dětmi na ostrově Pag

25. červen 2011 | 19.10 | rubrika: Cestování
Oblíbeným cílem rodin s malými dětmi je ostrov Pag, na kterém se nacházejí příjemné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře vhodné pro malé návštěvníky.

Cesta na ostrov

Cesta z Brna na ostrov Pag je dlouhá asi 800 km, trvá údajně 10 hodin. Je možné využít několik tras. Jedna vede přes Maďarsko a Záhřeb, druhá přes Slovinsko. K plánování může posloužit plánovač tras http://maps.google.com/ nebo http://viamichellin.com/.

Trasa, na které je toho dost k vidění, vede z Brna přes Rakousko a Slovinsko. Poplatek za rakouskou dálnici (desetidenní 7,70 euro) a slovinskou dálnici (týdenní 15 euro, měsíční 30 euro).

Když už se musí zaplatit tak vysoký dálniční poplatek, je určitě zajímavé slovinské dálnice využít a po této krásné zemičce se trošku rozhlédnout. Ve Slovinsku je spousta kempů, na zajímavých místech a dobře vybavených, i jiných možností ubytování, takže je možné si udělat delší přestávku a zároveň se tak vyhnout sobotním zácpám na silnicích do Chorvatska. Totéž je možné na zpáteční cestě. Za pozornost stojí hlavní město Lublaň, jeskyně Postojna, která se nachází na křižovatce cest směřujících k moři (bohužel je zde vysoké vstupné), jednu cestu je možné naplánovat přes Julské Alpy, kde je třeba oblíbený kemp v městečku Bovec u řeky Soči. Informace o Slovinsku

Ze slovinské křižovatky Razdrto/Postojna je to na ostrov Pag asi 155 km. Cesta míří na jih přes Ilirskou Bistrici na hranice Slovinska s Chorvatskem. Musí se projet velkým městem Rijeka a potom po jadranské magistrále přes Novi Vinodolski a Senj k ostrovu Pag. Z této strany je třeba využít trajekt Prizna – Žigljen, který vyjíždí v sezóně každou hodinu, vždy o půl směrem na ostrov, cena za osobní auto je 80 KN. Touto trasou je to nejblíž do Novalji. Na ostrov Pag vede i most, za jehož přejezd se neplatí, ale z této strany (od Prizny) tam v sezóně prý trvá cesta asi 3 hodiny. Přes most je to nejblíž do města Pag.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Dovolená snů

15. červen 2011 | 17.02 | rubrika: Cestování

Průvodce pohádkovým Slovinskem

20332_1198422889340_1491561551

    Chcete zažít báječnou rodinou dovolenou, na které se nikdo ze zúčastněných nebude nudit? Rádi byste stihli horský výšlap, sjeli divokou řeku, ale také trochu lenošili, četli pohádky a pověsti, a někdo z rodiny zase rád poznává přírodu, jedinečné rostliny a živočichy, bohatě vyzdobené jeskyně, a ještě samozřejmě chcete za sluníčkem k moři... Co z toho vybrat? Jak to všechno stihnout, aby byli všichni spokojení?

     Vypravte se do země, která není ani vzdálená, ani velká, přesto má všechny krásy světa, jak o tom vypráví stará legenda. "Když Bůh stvořil svět, pozorně a skoupě rozděloval pozemské krásy, něco tady, něco tam. Nakonec mu zůstala hrst čiré krásy a nejnádhernějších krajin, rozsypal ji po zemi, která se dnes nazývá Slovinsko."

     Je to země horských velikánů, průzračných jezer, smaragdových řek, oblých kopců s bílými kostelíky, zeleného přímoří, krasových jeskyní, největších na světě, kde se nachází pohádkové bohatství, které střeží bájní tvorové. 175688_1825132597857_152654081

     Obyvatelé jsou příjemní, velmi pohostinní a pracovití lidé. S tím souvisí i jejich výborná domácí kuchyně, do které patří místní výrobky jako je sušená šunka pršut, sýry, vynikající vína, lahodné ovoce. Ve všech turisty vyhledávaných místech se skvěle vaří poctivá domácí jídla, nemusíte mít strach, že byste děti nenakrmili.

     K turisticky nejatraktivnějším místům patří Julské Alpy – jezero Bled, jezero Bohinj, údolí smaragdové řeky Soči, zelená Istrie, jeskyně Postojna, skalní hrad Predjama, hlavní město Lublaň, nejmalebnější městečko Škofja Loka. Za pozornost určitě stojí i okolí řeky Krky se spoustou hradů, v jejích meandrech se nachází Novo Město, vodní hrad Otočec a nejmenší městečko – galerie Kostanjevica.

     Víc se můžete dozvědět v nové knížce Průvodce pohádkovým Slovinskem, která je určena právě rodinám s dětmi.

175064_1824718467504_152654081  30828_393937839091_82683744091   31828_390762034091_82683744091

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Cesta za inspirací

4. květen 2011 | 12.45 | rubrika: Cestování

     Inspiraci k veškerému psaní nacházím v mému srdci blízkém Slovinsku. Po třech letech se konečně chystáme tuto pohádkovou zemi navštívit. Ještě stále řešíme dilema, zda jet v červnu a kochat se pohledem na lány narcisů na Golici v Karavankách, nebo v první půlce srpna, kdy mají domácí dovolené a ubytovací zařízení nabízejí zajímavé akční ceny, nebo po sezóně odpočívat v termálních lázních.SLO 097
     Nejatraktivnější a nejnavštěvovanější lokalitou jsou Julské Alpy se svými vrcholy, jezery, vodopády. Každý turista si zde může najít vhodnou trasu podle svých schopností. Základnou může být okolí jezera Bohinj, které nabízí spoustu různých možností ubytování. Ve Slovinsku se nacházejí i jiné přírodní zajímavosti, například jeskyně patří k největším a nejkrásnějším na světě (koncertní sál v jeskyni Postojna pojme 10 000 návštěvníků a jede k němu vláček). Pro nás suchozemce je atraktivní taky kousek pobřeží, které tato zemička má. Půvabné městečko Piran v benátském stylu můžeme obdivovat ze všech stran celé hodiny. O koupání a lenošení s dětmi na pláži máme ale asi jiné představy.


    Nejbližší písečné pláže se nacházejí v Chorvatsku na ostrově Pag.  Jsou zde místa vhodná i pro nejmenší děti s pískem na pláži i v moři, kam je mírný vstup a kde je voda klidná (Čista plaža, Planjka). Není nutná obuv do vody, zato se doporučuje nezapomenout potřebné nářadí – kyblíky, lopatky, bábovky atd. Pro větší děti jsou tu pláže s různými atrakcemi a možnostmi sportovního vyžití (např. Zrče). Typickým ubytováním jsou různé typy apartmánů.
     Cesta z ČR na ostrov Pag je dlouhá kolem 800 km a je možné zvolit různé trasy. V každém případě musíme zaplatit drahou dálniční známku ve Slovinsku. Proč ji tedy nevyužít víc než jenom na pár kilometrů. Zastávku je možné udělat v hlavním městě Lublani, které je dílem architekta Jože Plečnika (působil za prezidenta Masaryka na Pražském hradě). K odpočinku vybízí park Tivoli nebo nábřeží říčky Lublanice s letními hospůdkami a kavárnami. Na křižovatce silnic směřujících k moři se nachází jeskyně Postojna a skalní hrad Predjama. Odtud je to na Pag už jenom 155 km. Zpáteční cestu můžeme zvolit jinudy, třeba kolem smaragdové řeky Soči.
     Jsem zvědavá, jak to ještě dopadne, čekám na zajímavé nabídky z www.slovenia.info , určitě ve Slovinsku strávíme pár dní na začátku a také na konci dovolené. Podíváme se na místa známá a oblíbená, těšíme se na nové objevy.
 

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 5 (1x)