Vánoční pohádka

23. prosinec 2011 | 06.11 | rubrika: Pohádky
Proč mají zajíčci teplé kožíšky
napsala Alena Vorlíčková
ilustrovala Magda Štajnerová
vanocni zajicciKdysi dávno neměli zajíčci kožíšky, a proto jim byla veliká zima. Nejmenší zajíček, který se jmenoval Štístko, měl jednoho dne už všeho dost. Když se blížil čas Vánoc, rozhodl se, že půjde navštívit Ježíška. Chtěl ho poprosit, aby zařídil, že už nikdy nebudou mrznout.
Vydal se tedy na cestu. Cesta byla dlouhá a zajíček Štístko se třásl zimou. Přesto se mu podařilo dojít k Ježíškovi a přednést mu svoji prosbu. Ježíšek mu slíbil, že to zařídí pod jednou podmínkou. Chtěl, aby mu zajíček pomohl roznést dárky dětem. Zajíček Štístko mu to rád slíbil a také svůj slib dodržel.
Ježíšek byl s jeho pomocí velmi spokojený. Řekl mu nejdřív, ať si odpočine. A když zajíček spal, přikryl ho pěkným bílým kožíškem. Zajíček Štístko spal dlouho, protože mu bylo krásně teploučko. Po probuzení byl velmi překvapený, když zjistil, že má hřejivý bílý kožíšek.
S velkou radostí poděkoval Ježíškovi, ale potom si uvědomil, že ostatní zajíčci bez kožíšků pořád mrznou. Svěřil se Ježíškovi a ten mu odpověděl, ať se pěkně vrátí domů. Až se vrátí do pelíšku k ostatním, ať každého zajíčka přivine na srdce. Pak ať jdou spát a až se probudí, budou mít také krásné teplé kožíšky.
Ježíšek ho ještě varoval , že zajíčci teplé kožíšky nedostanou, pokud nebude jeho objetí od srdce. Zajíček Štístko všechno slíbil a honem pelášil nazpět, aby se jeho kamarádi taky zahřáli.
Když se konečně dostal domů, vyprávěl všem zajíčkům, jak se měl u Ježíška. Nejdřív mu vůbec nevěřili, ale přesto udělali všechno, jak jim Ježíšek vzkázal. Všichni se se Štístkem s láskou objali. Ráno, když se probudili, měli všichni krásné bílé kožíšky a velikou radost.
Od té doby je všem zajíčkům teplo a Štístko se stal hrdinou, protože zachránil kamarády před umrznutím .

Tato pohádka je vánočním dárkem hlavně pro rodiny nedonošených miminek, stala se součástí cyklu VÁNOČNÍ tvorba pro kulíšky

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (1x)

Pohádkové dobro a zlo

4. prosinec 2011 | 14.02 | rubrika: Kouzlo pohádek

Pohádkové dobro a zlo, bílá a černá

V pohádce Dívka z pomeranče vystupují dvě hlavní ženské postavy – bílá panna z pomeranče a černá zlá čarodějnice. Dnes nás možná napadne otázka, zda je to "politicky korektní".

titulka

Lidové pohádky se dotýkají nejzákladnějších etických hodnot, ve srozumitelných obrazech ukazují dětem dobro a zlo. Dítě si velmi brzo začne klást otázky: Proč žijeme? Proč jsou někdy lidi zlí a nemají se rádi? Jak si získat přízeň staršího a silnějšího?  Klasické pohádky přinášejí jasně srozumitelné situace a odpovědi.

Dobro a zlo v nich stojí vždy proti sobě. Pohádkové postavy jsou jednoznačné, dobré, nebo zlé, na rozdíl od skutečného života. Jasné kontrasty mezi postavami pomáhají pochopit rozdíly mravních hodnot. Malé dítě ale nepozná, co je dobré a co špatné. Proto jsou dobré bytosti bílé, krásné, hodné, chytré a ty zlé černé, ošklivé, zlé.

Zlo představují čerti, draci, čarodějnice a zpočátku v příběhu i vítězí. Hrdina musí se zlem bojovat, projít různými zkouškami, aby mohl zvítězit (a dospět). Na konci se koná slavná svatba jako oslava dobra a obřadný vstup do života dospělých.

Kde máme jistotu, že se dítě v klasických pohádkách ztotožní vždy s dobrem? V moderních pohádkách mohou přece děti nalézt zalíbení i v agresorovi. V lidovém vyprávění totiž dobro vždy zvítězí! To je ten nejcennější výchovný moment a přínos, staletími prověřený.

Pohádka Dívka z pomeranče z cyklu Pohádky pro společné čtení

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (1x)