Bonding - porodní radost

26. červenec 2011 | 14.09 | rubrika: Recenze

M. Mrowetz, G. Chrastilová, I. Antalová: Bonding – porodní radost

Podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti?

DharmaGaia, Praha 2011

Motto: Dítě patří k matce - zdravé či nemocné - živé či mrtvé - dítě patří k rodičům.

Bonding můžeme z angličtiny přeložit jako lepení nebo připoutání. Jedná se o proces, kdy se tvoří vztah mezi maminkou a miminkem. Každá matka a dítě se k sobě vztahují již před porodem. Budují se mezi nimi základy emočních vazeb, základy láskyplného vztahu, který naplno exploduje v hormonálně nabité situaci při porodu. Podpora bondingu má přínos pro imunologickou, fyziologickou, psychologickou a emocionální složku vývoje člověka. Podporuje rovněž společnost v respektu k procesům porodu.
Čím více dítě a matku ve vzájemném kontaktu podpoříme, tím více jim ulehčíme start do života a následné mnohdy nelehké situace spojené s výchovou dítěte. Podpora bondingu je podporou nové rodiny a podporou zdravotníků, aby dokázali sebevědomě pečovat o dítě a matku či celou jeho rodinu jako o jednu ošetřovatelskou jednotku. Podpora bondingu má zásadní význam u dětí zdravých, protože léčí přirozené trauma způsobené porodem. Ještě důsledněji je třeba podporovat bonding u dětí nemocných a předčasně narozených. Jde o to, abychom za daných podmínek co nejlépe "přilepili” dítě a matku k sobě. (sbalit)

Motto: Dítě patří k matce - zdravé či nemocné - živé či mrtvé - dítě patří k rodičům.

Bonding

"Mateřská náruč je pro dítě tím nejpřirozenějším a nejbezpečnějším místem na světě."

S Ivanou Antalovou, maminkou Evičky narozené ve 24. tt a zakladatelkou BabyKlokánků jsme v kontaktu již několik let. Vím, že měla v úmyslu nechat přeložit a vydat zahraniční knihu s příběhy rodin s předčasně narozenými dětmi. Pak ji osud svedl dohromady s psycholožkou Michaelou Mrowetz a spisovatelkou Gaurí Chrastilovou nad podobným českým projektem.

Několik měsíců jsme sledovali, jak postupně vzniká velmi důležitá kniha, jejíž autorky by rády změnily přístup porodníků k procesu zrození, k novorozenému dítěti  a jeho matce. Kniha plná příběhů, silných emocí, hlubokých myšlenek. Kniha s léčivou silou pro všechny ženy, pro ty, které ještě nerodily, pro ty, jež mají vlastní zážitky a ještě po dalším dítěti touží, pro rodičky, jejichž dítě přišlo na svět  příliš brzy, pro matky, jejichž náruč zůstala prázdná.

Hlavní část Porod jako radost, porod jako bolest  je rozdělena do 11 kapitol: Dítě patří k matce, Jak to všechno začíná – početí a těhotenství, Porod – posilující zážitek, nebo trauma?, Muž u porodu, Doprovázející osoby u porodu, Když nastanou problémy, Sociální děloha a péče o matku a dítě, Předčasný porod, Popírání a pocity viny, Příběhy o separaci a terapii, Naděje.

Nejdůležitějšími kapitolami jsou jistě ty, jež se zabývají předčasným porodem a situacemi, do kterých se rodiče v nemocničních zařízeních dostávají, myšlenkami a emocemi, které rodiče dlouhé měsíce (někdy i roky) trápí. Donedávna bylo společenským tabu mluvit o dětech, které před porodem nebo při porodu zemřou. Rodičům se mrtvé děti neukazovaly, bylo jim doporučováno zapomenout.

Autorky knihy se dívají na tuto tragickou životní situaci jinak:

"Jde o to podpořit rodiče v možnosti rozloučit se se svým narozeným dítětem, kterému byl na tomto světě vyměřen tak krátký čas. Dát jim prostor k přijetí existence dítěte mimo tělo matky, k zamilování se do něj a rozloučení se s ním, a tím k přijetí nástroje, který jim ulehčí srovnat se s touto životní zkušeností. Umožnit jim získat vzpomínku, díky které budou moci oplakávat ztrátu svého milovaného dítěte, slzami vyplavovat bolest z těla."

Všechny kapitoly doplňuje spousta barevných fotografií  a skutečných příběhů, které jistě nenechají chladným žádného z čtenářů. Léčivé slzy odplavují při čtení bolest a léčí traumata z porodů. Ženy mají potřebu o svých pocitech po přečtení knihy mluvit, některé zjistí, že je třeba vyhledat odbornou pomoc.

Knihu dotvářejí komentáře známých osobností (měla jsem velikou radost, že mě Ivana požádala o zprostředkování příspěvku od spisovatele Lubomíra Müllera), odborníků, spisovatelů, terapeutů a závěr patří psycholožce Michaele Mrowetz. V přílohách najdeme důležité dokumenty a vzory porodních plánů k podpoře bondingu, tzn. nepřetržitého kontaktu dítěte s matkou.

                        

243963_212414828791919_1850471Michaela Mrowetz, klinická psycholožka, psychoterapeutka a soudní znalkyně. V oblasti klinické psychologie, kromě běžné praxe v ordinaci, přednáší na téma podpory bondingu - zajištění podpory rané vazby mezi dítětem a matkou. Usiluje o přístup zdravotníků k matce a dítěti po porodu jako jedné ošetřovatelské jednotce. Publikuje v časopisech. Se dvěma syny a manželem žije v Brušperku.

Gabriela Chrastilová, fejetonistka a spisovatelka. Píše nejen fejetony o mateřství a výchově dětí, ale rovněž články s tématikou humanizace českého porodnictví. Pravidelně přispívá do časopisu o dětech a rodině "Máma a já” a je autorkou románů "Agáta a já” a "Smrtí život začíná”. Žije v Mochově, spolu s manželem a dvěma dcerami.

Ivana Antalová, vystudovala technologickou fakultu. Její životní zkušenosti ji ovšem přivedly na cestu pomoci druhým. Je hlavní koordinátorkou a zakladatelkou rodičovské organizace BabyKlokánci, o.s. ZRNKA, která podporuje předčasně narozené děti, nemocné novorozence a jejich rodiny. Její nejmladší dcera se narodila ve 24. týdnu těhotenství.  S manželem, synem a dvěma dcerami žijí ve vesnici Psáry, nedaleko Prahy.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 3 (2x)

Za pohádkami do Borůvkového království

25. červenec 2011 | 20.18 | rubrika: Cestování

Za pohádkami do Borůvkového království

Borovanský mlýn
 

  

Borůvkové království se nachází v kraji rybníků, božích muk a kapliček mezi Českými Budějovicemi, Třeboní a Novohradskými horami na hranicích s Rakouskem. Jeho hlavním městem jsou Borovany, které z jihu obtéká říčka Stropnice.

   Historie Borovan začíná v roce 1455, kdy zde byl založen klášter Augustiniánů s kostelem Panny Marie, později ho vlastnili Rožmberkové. Po zrušení kláštera v roce 1785 jej Schwarzenberkové upravili na zámek. Před několika týdny byl zrekonstruovaný zámeček při tradičním Borůvkobraní opět otevřen veřejnosti. Nachází se v něm zajímavé expozice, přívětivé  informační centrum, zámecká cukrárna a kavárna.

   Na náměstí naproti zámku stojí barokní radnice z poloviny 17. století, v parku se nachází žulový pranýř z roku 1656 a socha Jana Žižky z Trocnova. Pranýř prý vznikl tak, že jednotlivé kameny přinesl na svých ramenou sám Jan Žižka, stejně jako kamenný meč, který se na pranýř zavěšoval na znamení práva trhového. Na pranýř se zavěšovala  také velká železná klec, do níž se zavírali rozhádaní sousedé. Milenci, kteří měli za svobodna dítě,  se museli v den trhu postavit na pranýř a zpívat potupnou píseň o svém hříchu.

   Děti asi nejvíc nadchne nedaleký Borovanský mlýn s Půdou plnou pohádek, pohádkovým krámkem a pohádkovou dílničkou. V expozici najdeme všechny známé postavy z českých pohádek i s kulisami.   Kolem mlýna se pasou domácí i exotičtější zvířata. Návštěvníci  se zde  mohou ubytovat v penzionu i najíst v restauraci. Místní kuchyně nabízí mimo jiné také výborné rybí speciality, krásné přílohy, borůvkové koláče. Pro malé hosty jsou připraveny dětské jídelní lístky s pohádkovými pokrmy, omalovánkami a pohádkou.

   Dodnes se tu vypráví o zamilovaném vodníkovi. Kdysi měl borovanský mlynář krásnou dceru, do které se zamiloval nejen  každý krajánek, dokonce i kanovníci z nedalekého kláštera navštěvovali mlýn neobvykle často. Také starý vodník z rybníka se do ní zakoukal. Číhal na ni dlouho, ale vždycky mu utekla. Jednou ale prala v rybníce prádlo a zamyslela se. V té chvíli jí na prádlo skočila žába, hladina se rozvířila a vodníkovi se podařilo dívku chytit. Plakala a naříkala, vodníka však neoměkčila. Jednou šel vodník chytat ryby a žába, vodníkova hospodyně, Márinku vysvobodila. Vyndala ze škeble čarovný proutek, rozvířila vodu a dívka utekla zpět k rodičům.Vodník však nedal pokoj. Zabil žábu a položil ji Márince na okno. Celé noci vysedával venku a zamilovaně skřehotal. Až jednou se podařilo mlynářské chase vodníka chytit a na peci usušit.

   Při procházkách okolím Borovan se návštěvníci seznámí na informačních tabulích a v hostincích v okolních obcích s dalšími pověstmi a pohádkami o vodnících, rusalkách, potopeném zlatém zvonu nebo propadlé svatbě.

Půda pohádek Půda plná pohádek2   Půda plná pohádek 

Informace a kontakty:

www.borovany-cb.cz

www.borovanskymlyn.cz

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Portfolio

25. červenec 2011 | 20.18 | rubrika: Portfolio

Knížky, projekty, psaní na zakázku, korektury...

Pták Zlatoper

    Scan0009     Červené krabičky  titulka

  

Průvodce pohádkovým Slovinskem

Kouzelná zahrada

Pohádková kuchařka

Zlatý střevíček

Červená krabička

Projekt Pohádky pro společné čtení (pro dyslektiky, podpořený grantem MŠMT)

- pohádky ke stažení zdarma na stránkách Městské knihovny ve Svitavách

web Pohádky pro společné čtení

PR články na zakázku

Do Chorvatska s malými dětmi - ostrov Pag

Novinky na trhu s hypotékami

Novinky v oblasti hypoték

Truhlářství Švagr

Koupili byste si ojetý automobil v autobazaru?

Prázdniny se psem

Web Maminky maminkám

Letošní dovolená

Kouzlo lidových pohádek

Za pohádkami do Borůvkového království

Pohádky z kouzelné zahrádky

Web Akce- novinky

Web Rodina

Korektury knih, diplomových a bakalářských prací

Petr Hrůša: Paragon na vraždu

Eva Molíková: Bez duše

Petra Antonovová: Příběhy křížů, kapliček a božích muk na Holešovsku

Milena Doušková

Kontakt: a.vorlickova@gmail.com

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Červená krabička

11. červenec 2011 | 16.45 | rubrika: Společné čtení

Alena Vorlíčková, Magda Štajnerová: Červená krabička

CervKrabicka_obalkaČervená krabička je v pořadí již třetí sešit z cyklu Pohádky pro společné čtení. Jedná se o klasickou lidovou pohádku, v níž hlavní hrdina udělá dobrý skutek a získá kouzelný předmět, který mu splní přání. Protože se jedná o synka z chudé chalupy, nepřeje si nic jiného než se oženit s princeznou. Král mu nechce svou jedinou dceru dát jen tak, uloží mu tři úkoly.  A byl to moudrý panovník, proto si přál moudré věci – zúrodnit půdu a získat z ní chléb a druhý den víno a nakonec postavit zámek, kde by mohli mladí manželé bydlet.

Text velmi citlivě doprovodila svými půvabnými barevnými obrázky dětská ilustrátorka Magda Štajnerová. Pohádkový sešit je vyroben ve velmi vysoké kvalitě- plnobarevný  tisk na tvrdém kartonu, lesklá laminovaná obálka, což zvyšuje zájem malého čtenáře.

Pohádky jsou určeny pro společné čtení v rodině, ve škole, školní družině, knihovně a podobně. Důležitá je role dospělého průvodce, pro kterého je připraveno pár námětů k práci, otázky a úkoly a který by měl být dítěti nápomocen při pochopení textu. Pohádkové sešity jsou vytvářeny také nebo především pro děti a rodiny, které trápí dyslexie a které čtení bolí.

Na vzniku Pohádek pro společné čtení se kromě autorky, ilustrátorek a grafiček podílí také zkušená psycholožka PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D., předsedkyně pražského DYS-centra. Celý projekt vznikl v Městské knihovně ve Svitavách a je podpořen grantem MŠMT.

Babička    Červené krabičky     Zámek

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (2x)

Sváteční omeleta frtalja

11. červenec 2011 | 10.35 | rubrika: Pohádková kuchařka

Vipavská frtalja

Luxusní omeleta k sváteční snídani

IMG_3566

Suroviny:

vejce, sůl, olej

klobása, sýr, bylinky

Ideální by samozřejmě bylo, kdybychom měli originální suroviny ze  Vipavské doliny - sušenou šunku pršut a sýry, které zrají v jeskyních slovinského krasu, a čerstvé bylinky. Slovinská kuchyně se vyznačuje totiž tím, že používá kvalitní domácí suroviny, v tom je její kouzlo.

Postup:

Vajíčka rozkvedláme v hrnku se solí a přidáme nadrobno nakrájenou klobásku nebo šunku, nastrouhaný sýr a nasekané bylinky (meduňka, bazalka, fenykl), na pánvi osmažíme a podáváme s čerstvou zeleninou.

Z Pohádkové kuchařky

Související články

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Za zdravím na Jadran do Chorvatska

2. červenec 2011 | 13.34 | rubrika: Portfolio

Za zdravím na Jadran do Chorvatska

Asi většina z nás suchozemců touží aspoň pár dní v roce strávit na pláži u moře. Také lékaři doporučují blahodárné účinky slunce a mořské vody na celý náš organismus. Na psychiku je vhodný odpočinek bez internetu a mobilu, slunce působí euforicky, nálada se zlepšuje a stres se uvolňuje. Sluneční paprsky jsou zdrojem vitamínu D, který je dobrý na zdravé kosti našich dětí, starší chrání před roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou chorobou či karcinomem prostaty. V kombinaci s mořskou vodou, která je bohatá na magnezium, působí na zklidnění kožních problémů, jako je lupénka a atopický exém.

Do Chorvatska jezdili naši turisté a jejich lékaři již před 100 lety a tradice stále pokračuje. Pro rodiny s malými dětmi, které chtějí svým dětem dopřát ozdravný pobyt u moře a nechtějí investovat příliš mnoho financí a času na cestu, je tu Istrie a Kvarnerské ostrovy. Pobřeží je hodně členité, kamenité,  pláže většinou betonové, na druhou stranu je zde spousta historických městeček s památkami a přírodní zajímavosti. U Kvarnerského zálivu se nachází několik ostrovů – největší oblíbený Krk, Cres, Rab, Lošinj, o něco jižněji ostrov Pag.

Většina z ostrovů působí na první dojem  jako holá, neobydlená pustina (Cres, Krk, Rab, Pag, Goli otok, Grgur), při bližším seznámení s nimi však návštěvník zjistí, že jde u některých o ostrovy pohostinné, v některých částech s hojností vegetace a s příjemnými plážemi, s pozoruhodnými starými městy a obcemi s bohatým turistickým ruchem.

Ostrov Pag bývá cílem turistů, kteří dávají přednost jednoduššímu a levnějšímu pobytu na Jadranu, klidu a čistému moři a nehledají příliš hlučné společenské zábavy a intenzivní noční život. Na mnoha místech je velmi pěkné koupání - proslulé jsou písečné a oblázkové pláže na pobřeží Pažského zálivu (Pag a Novalja). V původně malých rybářských vesničkách vznikla dnes turistická centra s apartmánovými domy nabízejícími levné ubytování zejména rodinám s malými dětmi.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Báječná rodinná dovolená na Valašsku

2. červenec 2011 | 13.26 | rubrika: Portfolio

Báječná rodinná dovolená na Valašsku

Krásné teplé dny posledních týdnů svádějí ke snění o báječných prázdninách. Malí školáci, batolata i jejich rodiče si určitě zaslouží prožít pár společných dní plných pohody, sluníčka a smíchu. Přichází ten pravý čas plánování a vybírání. Vypravit se k moři, nebo si vychutnávat krásy české přírody?

Pokud jste se rozhodli netrmácet se do zahraničí, ale užívat si v některém z malebných koutů naší země, můžete tentokrát zamířit na východní Moravu. Hostýnské a Vizovické vrchy a okolí Zlína mají svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout.

Na Valašsku, v malebném údolí s jezerem se nachází rekreační zařízení, které by mohlo naplnit vaše představy – Activitypark Hotel Všemina. Hotel se zaměřuje především na pobyty rodin s dětmi. Samozřejmostí jsou dětské slevy a pobyt nejmenších (do 5 let) zdarma. K dispozici jsou dětské postýlky, v restauraci můžete využít dětské jídelní stoličky. Ráno vám k snídani na vyžádání připraví mléčné kaše v několika příchutích nebo ovocnou přesnídávku jako doplněk nabídky snídaňového rautu. Hotel nabízí výborné zázemí pro dětskou zábavu na celý den ve velkém dětském koutku plném průlezek a hraček a také na venkovním hřišti.

Aktivní sportovci mohou využít 4 tenisové dvorce, půjčovnu horských kol, možnost úschovy vlastních kol, projížďky na koních, nebo spoustu adrenalinových aktivit jako je lanové centrum a čtyřkolky. Ti, kteří se rádi nechají hýčkat, mají k dispozici relaxační centrum s bazénem a mořskou vodou, vířivkou a saunou. Masáže, peelingy a zábaly ve wellness centru vrátí znavenému tělu svěžest a krásu.

Je tohle představa vaší ideální dovolené? Pak neváhejte (o rodinné pobyty bývá díky slevám velký zájem) a zarezervujte si svůj pobyt v Activitypark Hotelu Všemina co nejdřív.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)